Piazza Venezia (Róma)

 © Pixabay  

Róma legforgalmasabb tere a Piazza Venezia. Derékszöget bezáró területet foglal el, melynek gyújtópontjában a Viktor Emánuel-emlékmű áll élesen és ünnepélyesen emelkedve ki a városi panorámából. Itt futnak össze és innen ágaznak szerte a város legfontosabb útjai: a Via del Corso, a Via Quattro Novembre, a Via del Plebiscito, amely keresztezi a Corso Vittorio Emanuele-t és elvezet egészen a Szent Péter bazilikáig, és végül innen indul a Via dei Fori Imperiali, amely a Foro Romano, azaz a Forum Romanum, az ősi Róma főterének antik romjai mentén elér a Colosseumig. Nevét az oldalán elhelyezkedő Palazzo Venezia (palotáról) kapta. Jelenleg múzeumként funkcionál (Museo di Palazzo Venezia). Az értékes közép – és reneszánszkori gyűjtemény mellett különböző korokból származó kerámia – és ezüsttárgy-gyűjtemény is megtalálható.


Monumento a Vittorio Emanuele II

A II. Viktor Emánuel király nevét viselő hatalmas emlékmű (a «Vittoriano») fehér alakjával élesen emelkedik ki a Piazza Venezia hátteréből. G. Sacconi tervei alapján Itália egyesítésének emlékére emelték, hogy dicsőítse a haza és a nemzet legszentebb értékeit, valamint a szabadságharcot és a katonai hősiességet. A munkálatokat 1885-ben kezdték, de csak 40 év múlva fejezték be. A széles középső lépcsősor a haza oltárához vezet, ahol az ismeretlen katona sírja van, melyben egy, az 1915-18-as háborúban Olaszország védelmében, elesett ismeretlen katona hamvai nyugszanak. A sír mellett állandóan két katona áll díszőrséget. Fölötte, a szentély fülkéjében Róma szobra áll, tőle balra a munkát, jobbra pedig a hazaszeretetet dicsőítő menet, Angelo Zanelli művei.

A nagy lépcsősor két oldalán lévő két szökőkút közül a jobboldali a Tirrén-tengert, a baloldali az Adriai-tengert jelképezi. Ez utóbbival szemben van Publicius Bibulus sírja Kr. e. első századból. Középen áll II. Viktor Emánuel lovasszobra, E. Chiaradia alkotása. A szobrot tartó hatalmas talapzat oldalán a legjelentősebb olasz városok allegórikus szobrait, Maccagnini műveit láthatjuk. Legfelül a széles árkádsort az itáliai tartományokat jelképező szoborsorozat díszíti, kétoldalt, oszlopcsarnokok tetején egy-egy bronzból öntött négyesfogat, a szárnyas Viktóriával, a Győzelem római istennőjével. Az épület belsejében a XIX. sz .-i szabadságharc időszakával foglalkozó tudományos intézet, az Istituto per la Storia del Risorgimento Italiano, valamint a hozzátartozó múzeum és levéltár található. A rómaiak nincsenek meghatva a szikrázóan fehér márvány építménytől. Hol ,.Róma odvas fogának, hol esküvői tortának titulálják. Az emlékmű carrarai márványból készült felső teraszáról Róma lenyűgöző látképében gyönyörködhetünk, annál is inkább, mert maga az emlékmű nem zavarja meg a panorámát.
A Piazza Venezia közelében áll az Antonio da Sangallo tervei alapján megkezdett és a reneszánsz kor legvégén Jacopo del Duca által befejezett, görög-kereszt alaprajzú, nyolcszögű kupolával kialakított templom, a Sta Maria di Loreto. Ez a reneszánsz alkotás és a szomszédságában álló, ugyancsak centrális elrendezésű barokk templom, a SS. Nome di Maria , Róma egyik festői városképi együttesét alkotja. Forrás: roma-szenvedely.eu

Információk

Cím: Piazza Venezia, 00186 Róma, Olaszország
GPS: 41.89581358765419, 12.482673725709379
Web: vive.beniculturali.it/en/vittoriano

A tér közterület, 0-24h látogatható.

Az emlékmű (Monumento a Vittorio Emanuele II)

Nyitva minden nap 9.30 - 19.30-ig. Utolsó belépés 18.45-kor.
Zárva: dec 25, jan. 1
Ingyenesen látogatható. WC van.

Lift a tetőteraszra - az emlékmű hátsó oldalánál!

Nyitva minden nap 9.30 - 19.30-ig. Utolsó belépés 18.45-kor.
Zárva: dec 25, jan. 1

Ár (2022. január) - Forrás

Kombinált jegy: Lift + Risorgimento Central Museum + National Museum Palazzo di Venezia

Felnőtt: 12 EUR
18-25 éves: 2 EUR
18 év alatti EU állampolgár, kiskorú gyermek: ingyenes

Megközelítés

Busz: 51, 60, 63, 80, 83, 85, 118, 119, 160, 170, 628, H (megálló PIAZZA VENEZIA)
Busz: 30, 46, 62, 64, 70, 81, 87, 190F, 492, 628, 916, 916F (megálló PLEBISCITO)
Villamos: TRAM 8 (megálló VENEZIA)




Hozzászólások

Kérjük jelentkezzen be, amennyiben a cikkhez hozzászólna.