Olaszország


 

Piazza Venezia (Róma)

Róma legforgalmasabb tere a Piazza Venezia. Derékszöget bezáró területet foglal el, melynek gyújtópontjában a Viktor Emánuel-emlékmű áll élesen és ünnepélyesen emelkedve ki a városi panorámából. Itt futnak össze és innen ágaznak szerte a város legfontosabb útjai: a Via del Corso, a Via Quattro Novembre, a Via del Plebiscito, amely keresztezi a Corso Vittorio Emanuele-t és elvezet egészen a Szent Péter bazilikáig, és végül innen indul a Via dei Fori Imperiali, amely a Foro Romano, azaz a Forum Romanum, az ősi Róma főterének antik romjai mentén elér a Colosseumig. Nevét az oldalán elhelyezkedő Palazzo Venezia (palotáról) kapta. Jelenleg múzeumként funkcionál (Museo di Palazzo Venezia). Az értékes közép – és reneszánszkori gyűjtemény mellett különböző korokból származó kerámia – és ezüsttárgy-gyűjtemény is megtalálható.

Tovább

Castel Sant'Angelo / Angyalvár (Róma)

Hadrian Mauzóleumát, vagy ismertebb nevén az Angyalvárat, Hadrian, egy római kormányzó építtette mauzóleumként saját maga, és családja számára. A Kr.u. 139-re elkészült temetkezési hely gigantikus méreteit csak a piramisok szárnyalják túl. Közel ezer évig erődítményként, és várként működött, ma pedig múzeum található benne. Itt található Hadrian sírja, 1280-tól egy fedett járat köti össze az Angyalvárat a Vatikánnal, amely így a pápák menedékhelyéül szolgált, és innentől fogva várként működött, a 16. században egy kápolna is épült hozzá. A pápa dísztermei mellett itt megtekinthető a pincében lévő kínzókamra is, valamint egy remek fegyvergyűjtemény. Az Angyalvár nevét az erődítmény tetején található angyalszoborról kapta. A tetőről csodálatos a 360 °-os panoráma Rómára és a Vatikánra.

Tovább

Piazza del Popolo (Róma)

A Piazza del Popolo Róma egyik leghíresebb tere. Rómát évszázadokon át a zarándokok százezrei keresték fel. A néptömegek a Via Flaminián közelítették meg a várost, és a XVI. század második felében itt már új, reneszánsz kapu, a Porta del Popolo fogadta a zarándokokat. A kapun belépve szemük előtt futott szét a három út. A tér közepén álló, II. Ramszesz korából (Kr.e. 13.sz) származó obeliszket még Augustus hozatta Rómába, és állítatta fel a Circus Maximuson.

Tovább

Panthéon (Róma)

A Pantheont i. e. 27-ben emeltette Marcus Vipsanius Agrippa, valószínűleg a korabeli Róma minden istenének együttes tiszteletére. Több tűzvész és átépítés után végleges, ma is látható formáját Hadrianus császár idején nyerte el, aki szinte az alapjaitól építtette újjá 126 körül. Építésze valószínűleg a damaszkuszi Apollodórosz volt. A Pantheon az ókori építészet egyik legjelentősebb alkotása, ami fő tömegében ma is egykori formájában áll Róma központjában. A hengeres főépület előtt oszlopcsarnok (portico) áll tizenhat, gránitból készült korinthoszi oszloppal. Magát a rotundát kazettás beton mennyezet fedi, közepén kilenc méter átmérőjű kör alakú nyílással (oculus). Csaknem kétezer évvel építése után a Pantheon dómja ma is a világ legnagyobb vasalatlan beton kupolája.

Tovább
Összesen: 28
Oldal: 2 / 7